Sohbetin Özellikler...

Sohbetin Özellikleri 2 Mayıs 2019, Perşembe 0 942

Bir yazarın günlük ve güncel konularla ilgili seçtiği bir olayı kendine özgü düşüncülerini yansıtarak sohbet havasında yazdığı yazılara Sohbet denir. Yazar bu güncel konuları okuyucuyla samimi ve anlaşılır bir dille yazdığı, her türlü özentiden uzak yazılara sohbet denir. Yazar ele aldığı konuyu okuyucuya aktarırken bir şeyi ispatlamak zorunda değildir ve konuyu derinlemesine incelemez. Bu tür yazılar sadece yazarın düşüncülerini okuyucuya samimi bir dille aktarmasının sonucudur. Genellikle gazete ve dergilerde yayınlanır.

Sohbetin başlıca özellikleri şunlardır:

1-Çoğunlukla günlük konuların işlendiği bu yazılarda konuşmada senli benli bir anlatım yolu seçilir.
2-Sohbet türü yazıları genellikle toplumu ilgilendiren yazılardan seçilir.
3-Yazar konuyu aktarırken deyimlerden, atasözlerinden ve fıkralardan çokça yararlanır.
4-Cümleler konuşma havasında yazılır ve genellikle devriktir.
5-Yazar karşısında biri varmış gibi sorular sorar, cevap verir ve konuşmalarını günlük konuşma dili içtenliğiyle okuyucuya aktarır.
6-Bu tür yazılarda amaç okuyucuyu düşünmeye davet etmektir.
7-Sohbet türü özel bir anlatıma sahiptir.
8-Yazar düşüncelerin doğruluğunda ısrarcı olmaz.
9-Bu tür yazılarda yazarın duygu ve düşünceleri ön plana çıkmaktadır.

Sohbet türünün önemli temsilcileri

Nurullah Ataç, Refik Halit Karay, Cenap Şehabettin gibi birçok Türk Edebiyatı yazarı sohbet türünde örnek vermiştir. Bu yazarlar verdikleri eserlerinde başarılı olanlardan bir kaçıdır. Sohbet türü geniş konuları ele aldığı için her yazarın yazdığı konu farklıdır. Konuları güncel olaylardan seçtikleri için yazarlar okuyucuya aktarırken okuyucunun istediğini değil de kendi özgünlüğünü ortaya koyar o konu hakkında kendi ne düşünüyorsa onu yansıtır. Yazar konuyu anlatırken birçok anlatım çeşidini kullanır. Bunlardan bazıları şunlardır; öyküleyişi, açıklayıcı ve tartışmacı anlatım şekillerinden yararlanır. Önceleri sadece halk arasında tanınmış kişilere röportaj gibi soru sorup cevap verilen sohbet yaşam geliştikçe birçok alana yayıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alo Chat

Alo chat, uzun yıllardır sesli görüntülü ve kameralı sohbet platformları arasında ücretsiz ve kaliteli hizmetiyle ön planda kalmayı başarmış katı kuralları olmayan chat sitesidir. Dilediğinizce Tüm cihazlarınızdan ücretsiz kullanın.

Alo Sohbet

Tüm dünyadan bay ve bayanların ortak buluşma noktası haline gelen sitemizde evden işten dilediğiniz her yerden mobil android ios ve tüm akıllı cihazlarınızla sadece bir tarayıcı ile tek tuşla bağlanın kameralı canlı sohbet odalarımızın keyfini çıkarın.

Alo Chat Web & Mobil

Tüm dünyada kullanılan mobil akıllı cihazların gelişmesi özelliklerinin artması sayesinde web yani bilgisayar ortamında kullanılan tüm özellikleri parmaklarınızın ucunda günün her saati tek tıkla doya doya kullanın