Irc Sohbet

Irc Sohbet 1 Mayıs 2019, Çarşamba 0 964

İnternet ortamında sohbet etmenin çok çeşitli yöntemleri mevcut. Günümüzde milyonlarca hatta milyarlarca kullanıcı farklı platformlar üzerinden sohbet ediyor ve iletişim kuruyor. Bu yöntemlerden biri de ırc sohbet oluyor. Peki ırc sohbet ne demektir? Bu sorunun en net cevabı internet tabanlı protokollerin araştırılmasıyla ortaya çıkıyor. Irc kelimesi Internet Relay Chat yani İnternet Aktarmalı Sohbet kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Sadece metin tabanlı iletişime izin veren Irc protokolü en eski çevrimiçi sohbet yöntemlerinden biridir. Akıllı telefonların ve mobil cihazların yaygınlaşmasıyla Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal medya uygulamaları piyasayı ele geçirmiş olsalar da, Irc sohbet halen çok geniş kitleler tarafından sohbet aracı olarak kullanılmaktadır. Irc Sohbet Nasıl Yapılır? Bu sohbet yöntemini kullanmak için çeşitli client (istemci) yazılımlar geliştirilmiştir. En yaygın olarak kullanılan Irc sohbet yazılımı mIRC’dir. Kullanıcıların nick ya da Türkçe karşılığı ile rumuz belirleyerek girdiği sohbet odalarında iletişim kurabildiği mIRC yazılımı, 90’lı yıllardan beri aktif olarak kullanılmaktadır. mIRC yazılımının istemci üzerinden Irc ağına bağlanmasıyla kullanıcıların karşısına çeşitli oda seçenekleri çıkar. İstemci yazılımının bağlandığı ağ bilgilerine göre dil seçenekleri bellidir. Türkçe mIRC versiyonları mevcuttur ve sadece Türklerin sohbet ettiği birçok farklı mIRC istemci yazılımı bulunmaktadır. Irc Sohbete Herkes Dahil Olabilir. İnternet bağlantısına ve Irc istemci yazılımına sahip olan herkes, hiçbir ekstra üyelik ya da kişisel bilgi gerekmeksizin sadece rumuz belirleyerek Irc sohbetlere dahil olabilir. Mobil cihazlar üzerinden kullanılan Irc istemcileri de mevcuttur. Kullanıcılar bu ortamlarda genellikle gerçek kişisel bilgilerini paylaşmazlar, sadece rumuzları ile var olurlar. Dolayısıyla Irc sohbet esnasında bilgi paylaşırken dikkatli olmak gerekir. Sadece metin tabanlı bir sohbet platformu olduğu için kullanıcılar Irc sohbetleri esnasında karşısındaki kişinin profil fotoğrafını göremez, görüntülü sohbet gerçekleştiremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alo Chat

Alo chat, uzun yıllardır sesli görüntülü ve kameralı sohbet platformları arasında ücretsiz ve kaliteli hizmetiyle ön planda kalmayı başarmış katı kuralları olmayan chat sitesidir. Dilediğinizce Tüm cihazlarınızdan ücretsiz kullanın.

Alo Sohbet

Tüm dünyadan bay ve bayanların ortak buluşma noktası haline gelen sitemizde evden işten dilediğiniz her yerden mobil android ios ve tüm akıllı cihazlarınızla sadece bir tarayıcı ile tek tuşla bağlanın kameralı canlı sohbet odalarımızın keyfini çıkarın.

Alo Chat Web & Mobil

Tüm dünyada kullanılan mobil akıllı cihazların gelişmesi özelliklerinin artması sayesinde web yani bilgisayar ortamında kullanılan tüm özellikleri parmaklarınızın ucunda günün her saati tek tıkla doya doya kullanın